Sign in to follow this  
AgencioR.

[PORADNIK] Jak stworzyć własne forum

Recommended Posts

Jak zacząć:
Zanim założysz własne forum musisz zadecydować, czy zrobisz to na jednym z serwisów, które umożliwiają założenie gotowego (zainstalowanego już) forum - czy też chcesz samemu przeprowadzić instalację i mieć większą kontrolę nad tym, co dzieje się z Twoim forum.

Pierwsza opcja jest gorszy od drugiej - gdy samemu zainstalujesz forum możesz decydować w pełni o jego funkcjonalności i wyglądzie. W przypadku wybrania gotowej wersji (opcja pierwsza) nie masz również pewności co do tego, czy forum nie zostanie zablokowane lub czy w pewnym momencie zaczną się wyświetlać nachalne reklamy - ale plusem jest fakt, iż jest to zdecydowanie prostrza opcja.

Jeśli zdecydujesz się na wybranie gotowej instalacji to musisz wybrać się na stronę internetową, która udostępnia możliwość założenia darmowego forum. Jedną z nich jest strona Fora.pl - i na jej przykładzie przedstawimy proces zakładania forum.

A jeśli wybierasz wersją trudniejszą (przeprowadzenie instalacji samodzielnie) to musisz udać się na stronę producenta forum i ściągnąć wersję instalacyjną - np.Phpbb.comFora.pl:

Aby założyć forum udaj się na stronę www.fora.pl.

Następnie kliknij w menu po lewej stronie "Załóż własne forum".

uioiouiouio


Na ekranie pojawi się formularz, w którym musimy wypełnić kolejno: adres forum, zwięzły opis charakteryzujący tematykę forum, kategorię, login (będzie to login, którym będziesz logował się do panelu administratora), hasło, powtórzenie hasła, adres email (musisz podać istniejący adres). Musisz również zaakceptować regulamin - następnie kliknij przycisk "OK!".
uioiouiouio


Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo powinieneś otrzymać komunikat "Twoje forum zostało założone prawidłowo" (albo podobny) - może też okazać się, że adres forum jaki podałeś już istnieje i będziesz musiał wybrać jakiś inny.
Na podany adres email zostanie wysłana dalsza instrukcja postępowania.

Wejdź na swoje forum i zaloguj się zgodnie z podanymi wcześniej danymi.

W dolnej części forum pojawi się link "Panel Administracyjny" - kliknij na niego.
uioiouiouio


Zostaniesz poproszony ponownie o zalogowanie się.

Gdy to zrobisz pojawi się cały panel administratora.
uioiouiouio


Po lewej stronie są opcje do wyboru. Kliknij na opcję "Zarządzaj" w rubryce "Fora".
uioiouiouio


Teraz możesz w głównej części okna tworzyć nowe fora i kategorie - wpisując w pola tekstowe ich nazwy. Stworzone przez Ciebie fora i kategorie pojawią się automatycznie na stronie z Twoim forum (adres swojego forum otrzymałeś w wiadomości email po dodkonaniu rejestracji). 

W ten oto sposób stałeś się posiadaczem swojego własnego forum. Jest oczywiście jeszcze wiele do wyjasnienia jeśli chodzi o administrację - ale o tym możesz poczytać gdzieś indziej ;)


Phpbb.com:
Zanim przejdziemy do dalszej części musisz wiedzieć, że do zainstalowania tego forum potrzebujesz miejsca na jakimś serwerze (hosting), gdzie jest zainstalowana obsługa języka php. Bez tego nie będzie możliwości zainstalowania forum.

Aby pobrać wersję instalacyjną forum udaj się na stronęwww.phpbb.com.

Następnie kliknij na link "Downloads".
uioiouiouio


Teraz kliknij na obrazek z napisem "Zip" - obok napisu phpBB 2.0.21 [ Full package ] (ostatnia cyferka może być inna w zależności od wersji skryptu forum). To, co należy kliknąć zaznaczone jest na czerwono na poniższym rysunku.
uioiouiouio


Po kliknięciu pojawi się ekran z listą miejsc, z których można ściągnąć skrypt forum - wybierz jedno z nich i kliknij na napis "Download".
uioiouiouio


Rozpocznie się ściąganie potrzebnych plików.

Gdy ściąganie zostanie zakończone przejdź do katalogu, gdzie zapisałeś plik. Następnie rozpakuj ten plik jakimś programem archiwizującym, np. winZip lub winRar.

Teraz wgraj folder "phpbb2" (oraz wszystkie pliki i foldery ze środka) na Twój serwer - lub na konto www od jakiejś firmy hostingowej.

Jeśli nie wiesz o co chodzi z hostingiem to przeczytaj najpierw instrukcję robienia własnej strony internetowej - znajdziesz ją po lewej stronie w menu głównym na tej stronie :)

Do wgrania plików użyj jakiegoś programu FTP.

Następnie przejdź do katalogu, do którego wgrałeś pliki z forum (będzie to najprawdopodobniej www.ADREStwojejSTRONY.pl/phpbb2). Pojawi się okno konfiguracyjne, w którym musisz kolejno wpisać lub wybrać: język (w podstawowej wersji jest tylko angielski, ale można później zainstalować również polski - pliki dostępne są tutaj http://www.phpbb.com/downloads.php w dolnej części strony w dziale New Translations), typ bazy danych (o to musisz zapytać w firmie, u której masz konto www), metodę instalacji (wybierz install), nazwę hosta (pozostaw bez zmian), nazwę bazy danych do której zainstalowane zostanie forum (to również dowiesz się w firmie hostingowej), użytkownik bazdy danych, hasło do bazy danych, prefiks dla nazw tabel w bazie danych (może pozostać taki jak jest), adres email dla konta administratora (w tym wypadku Twój:) ), domenę główną strony (powinna dodać się automatycznie, ale jeśli się nie doda to musisz ją wpisać), numer portu (pozostaje bez zmian), ścieżka do forum, login administratora (możesz wpisać dowolny - taki, jaki chcesz mieć), hasło dla administratora, powtórzenie hasła.

Po wpisaniu tego wszystkiego nastąpi instalacja forum i utworzenie odpowiednich tabel w bazie danych. Następnie pojawi się ekran informujący o tym, które pliki należy usunąć z konta (są to pliki, które były potrzebne tylko w czasie instalacji i nie będą więcej używane).

Gdy to wszystko zrobisz możesz wreszcie zalogować się na swoim forum i korzystać z panelu administratora.

Przewaga tej instalacji nad skorzystanie z gotowca (np. na fora.pl) jest taka, że teraz możesz dodawać różne modyfikacje i style - są do pobrania, np. ze wspomnianej już strony phpbb.com. 

Mody (modyfikacje) znajdziesz tutajhttp://www.phpbb.com/mods/ a style tutajhttp://www.phpbb.com/styles/.

Istnieją również polskie strony z modyfikacjami i stylami.                    

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                              żródło:http://www.zrobtosam.malutki.pl/

  • Lubię to 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
REKLAMA

 

 Zbiórka dla wszystkich użytkowników CsOne.Eu

 

 Cel zbiórki

  • Zagwarantowanie płynności finansowej przy zakupie reklam na naszych serwerów.

 

Niestety ceny reklam nie idą w parze z zakupionymi usługami na serwerach i występuje luka, którą trzeb zapełnić. Myślę, że razem damy rade jakoś to pociągnąć.

 

Każda złotówka ma znaczenie, razem uda Nam się utrzymać projekt CsOne.Eu przy życiu. Nie bądź obojętny i pokaż że jesteś częścią   tej społeczności!

 Dołóż swoją cegiełkę, razem możemy więcej!

 

 Akceptowalne formy wsparcia :

  • Przelew
  • PSC
  • Paypal
  • SMS

 Po więcej informacji prosimy kierować się do tematu https://csone.eu/zbiorka2019

 

Ten poradnik na pewno się komuś przyda, plusik dla ciebie :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajny poradnik. Jakbys zrobil go sam to by bylo super no ale masz +

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this